Preskočite na glavni sadržaj

Izložba Vladimira Udatnyja: 'Geometrija u figurativnom' otvara se u Rijeci

Retrospektivna izložba slikara Vladimira Udatnyja održava u Kockici, a traje od 21.ožujka do 31. svibnja 2025.
vrijeme: 21.03.2025. - 31.03.2025.
mjesto: Rijeka
url: https://www.muzej-rijeka.hr/


Vladimir Udatny, ciklus harlekina

Retrospektivna izložba slikara Vladimira Udatnyja predstavlja preko stotinu radova, pretežno ulja, crteža i monotipija, kojim a se pridružuju dvije skulpture. Izložba je pripremljena uz pomoć obitelji Udatny, točnije sina Arna, koji je Muzeju ustupio očevu ostavštinu, nepublicirane zapise, likovne kritike i slike iz obiteljske riznice.

Pored njih, izložba uključuje radove iz fundusa Muzeja grada Rijeke te radove posuđene iz Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci, Muzeja likovnih umjetnosti u Osijeku, Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti u Zagrebu, Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog Primorja, Galerije umjetnina narodnog muzeja Zadar, Gradskog muzeja Vukovar, Grada Rijeke te radove iz fundusa obitelji Udatny i drugih privatnih vlasnika.

Retrospektivom izložbom i popratnim kataloškim izdanjem nastoji se kontekstualizirati Udatnyjev rad u šezdesete i sedamdesete godine, te potaknuti prevrednovanje mjesta njegova likovnog opusa u povijesti hrvatske umjetnosti.

Vladimir Udatny stigao je u Rijeku 1951. i ostao u njoj do kraja života. Postao je jedno od najzvučnijih imena riječke umjetnosti 20. stoljeća. Sudjelovao je na lokalnim, nacionalnim i inozemnim izložbenim događanjima, s nešto duljim, višekratnim, boravcima u Švicarskoj. Ostavio je impresivan opus, prepoznatljiv po vrlo smionoj geometrizaciji pejzažnih motiva i gradske vreve, također vrlo upečatljive cikluse harlekina i apstrakcije. Usporedno s ozbiljnim likovnim uspjesima u tehnici ulja, prihvaćao je niz gotovo zanatskih angažmana oslikavanja javnih prostora. Iako su neki od radova posebno dobri, kao što je freska u predvorju Teatra Fenice, riječ je narudžbama koje su nudile financijsku sigurnost, a manje o osobnom umjetničkom ispunjenju. Bez obzira na to, govorimo o uvriježenoj umjetničkoj praksi nimalo različitoj od one koju su u kvarnerskom kraju radili i drugi značajni slikari, poput Venuccija, Price, Murtića etc. 

Izvor (tekst i fotografija): Muzej grada Rijeke