Kulturna ruta Staza željeznog doba Podunavlja dobitnik je nagrade za najbolje prakse za Kulturno-obrazovne razmjene mladih koja joj je dodijeljena na 13. godišnjem savjetodavnom forumu Kulturnih ruta Vijeća Europe održanom u Višegradu u Mađarskoj od 25. do 27. rujna 2024. godine.
vrijeme: 04.10.2024. -
Ova prestižna nagrada dodijeljena je programima za mlade „Arheološki susreti- Klinci željeznog doba“ i „ArcheoGimPoz“. Svrha oba programa je popularizacija arheologije i arheološkog nalazišta Kaptol u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj nastavi. Programi se provode u suradnji s obrazovnim institucijama i lokalnom upravom.
Programi imaju nekoliko ciljeva
- napraviti iskorak u dostupnosti aktivnosti izvan velikih centara
- približiti arheologiju (zavičaja) učeničkoj populaciji
- omogućiti usvajanje novih sadržaja kroz interakciju i iskustvo vlastitog sudjelovanja
- razviti model uvođenja arheologije kao izvannastavne aktivnosti
- podići razinu svijesti o baštini u cjelini
„Arheološki susreti - Klinci željeznog doba“ projekt je koji Arheološki muzej u Zagrebu i TZ Zlatni Papuk organiziraju već sedam godina zaredom u suradnji s Osnovnom školom Vilima Korajca Kaptol. Program provode Kristina Rupert i Jacqueline Balen. U njemu sudjeluju učenici 5. razreda (11 godina). Cilj mu je popularizirati arheologiju kao znanost i arheološko nalazište Kaptol među učenicima osnovnoškolskog uzrasta. Na primjeru arheološkog nalazišta Kaptol djeca uče osnove arheologije općenito i značenje lokalne kulturno-povijesne baštine.
Projekt
„ArheoGimPoz“ realiziran je u suradnji s požeškom Gimnazijom. Program su proveli TZ Zlatni Papuk, Arheološki muzej u Zagrebu, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Umjetnička akademija u Splitu, odnosno Kristina Rupert, Jacqueline Balen, Hrvoje Potrebica, Julija Fileš Kamberger i Miona Miliša. U njemu su sudjelovali učenici drugog razreda (16 godina) u sklopu sata povijesti. Edukacija se sastojala od predavanja, radionica i posjeta arheološkom lokalitetu Kaptol. Učenici su upoznati s metodologijom arheoloških istraživanja, osnovnim informacijama o arheološkom lokalitetu Kaptol, načinom popularizacije kulturno-povijesne baštine kroz aktivnosti Kulturne rute Vijeća Europe „Staza željeznog doba Podunavlja“, osnovama kulturnog marketinga, organizacijom manifestacije „Halštatski dani“, pripremom halštatske hrane, željeznodobnog tkanja i restauracijom keramike. Predstavljanje rezultata projekta održano je na Kaptolu tijekom manifestacije „Halštatski dani“.
Kulturna ruta Vijeća Europe STAZA ŽELJEZNOG DOBA PODUNAVLJA (
Iron Age Danube Route - IADR) bavi se jednim izuzetno krhkim, no vrlo atraktivnim i impozantnim pretpovijesnim arheološkim fenomenom, krajolicima željeznog doba. Karakterizirani monumentalnim strukturama, kao što su groblja pod tumulima, ravna groblja, visinska utvrđena naselja te oppide, kao i elementima koji ukazuju na složenu organizaciju prostora, krajolici željeznog doba pripadaju razdoblju između 9. i kraja 1. stoljeća pr. Kr. Usto, željezno doba je razdoblje obilježeno izvanrednim korpusom pokretne baštine, kao i nematerijalne baštine, koja se čuva u brojnim muzejima podunavske regije, uključujući najvažnije regionalne i nacionalne institucije.
Arheološki muzej u Zagrebu jedan od osnivača neprofitne, stručne, znanstvene i kulturne
Udruge Staza željeznog doba Podunavlja koja djeluje na području Republike Hrvatske, Republike Austrije, Mađarske i Republike Slovenije i ostalih država Podunavlja.
Rad Udruge Staza željeznog doba Podunavlja moguće je pratiti na društvenim mrežama i mrežnoj stranici:
www.facebook.com/Iron-Age-Danube-Route-115262343567900/
www.instagram.com/ironagedanuberoute/
www.ironagedanuberoute.com
Suosnivači Udruge Staza željeznog doba Podunavlja: Arheološki muzej u Zagrebu, Hrvatska, Archaeolingua Alapítvány, Mađarska, Centar za prapovijesna istraživanja, Hrvatska, Općina Kaptol, Hrvatska, Narodni muzej Slovenije, Slovenija, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska, Universalmuseum Joanneum, Austrija, Magyar Nemzeti Múzeum, Mađarska, Zavod za varstvo kulturne dedinščine Slovenije, Slovenija, JU „Park prirode Papuk“, Hrvatska i Dolenjski muzej, Slovenija.
Izvor:
Arheološki muzej u Zagrebu