Preskočite na glavni sadržaj

Kulturnoj ruti Staza željeznog doba Podunavlja dodijeljena nagrada za najbolju praksu za program za mlade

Kulturna ruta Staza željeznog doba Podunavlja dobitnik je nagrade za najbolje prakse za Kulturno-obrazovne razmjene mladih koja joj je dodijeljena na 13. godišnjem savjetodavnom forumu Kulturnih ruta Vijeća Europe održanom u Višegradu u Mađarskoj od 25. do 27. rujna 2024. godine.
vrijeme: 04.10.2024. -
url: http://www.ironagedanuberoute.com

Ova prestižna nagrada dodijeljena je programima za mlade „Arheološki susreti- Klinci željeznog doba“ i „ArcheoGimPoz“. Svrha oba programa je popularizacija arheologije i arheološkog nalazišta Kaptol u osnovnoškolskoj i srednjoškolskoj nastavi. Programi se provode u suradnji s obrazovnim institucijama i lokalnom upravom.

Programi imaju nekoliko ciljeva
  • napraviti iskorak u dostupnosti aktivnosti izvan velikih centara
  • približiti arheologiju (zavičaja) učeničkoj populaciji
  • omogućiti usvajanje novih sadržaja kroz interakciju i iskustvo vlastitog sudjelovanja
  • razviti model uvođenja arheologije kao izvannastavne aktivnosti
  • podići razinu svijesti o baštini u cjelini

„Arheološki susreti - Klinci željeznog doba“ projekt je koji Arheološki muzej u Zagrebu i TZ Zlatni Papuk organiziraju već sedam godina zaredom u suradnji s Osnovnom školom Vilima Korajca Kaptol. Program provode Kristina Rupert i Jacqueline Balen. U njemu sudjeluju učenici 5. razreda (11 godina). Cilj mu je popularizirati arheologiju kao znanost i arheološko nalazište Kaptol među učenicima osnovnoškolskog uzrasta. Na primjeru arheološkog nalazišta Kaptol djeca uče osnove arheologije općenito i značenje lokalne kulturno-povijesne baštine.

Projekt „ArheoGimPoz“ realiziran je u suradnji s požeškom Gimnazijom. Program su proveli TZ Zlatni Papuk, Arheološki muzej u Zagrebu, Odsjek za arheologiju Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i Umjetnička akademija u Splitu, odnosno Kristina Rupert, Jacqueline Balen, Hrvoje Potrebica, Julija Fileš Kamberger i Miona Miliša. U njemu su sudjelovali učenici drugog razreda (16 godina) u sklopu sata povijesti. Edukacija se sastojala od predavanja, radionica i posjeta arheološkom lokalitetu Kaptol. Učenici su upoznati s metodologijom arheoloških istraživanja, osnovnim informacijama o arheološkom lokalitetu Kaptol, načinom popularizacije kulturno-povijesne baštine kroz aktivnosti Kulturne rute Vijeća Europe „Staza željeznog doba Podunavlja“, osnovama kulturnog marketinga, organizacijom manifestacije „Halštatski dani“, pripremom halštatske hrane, željeznodobnog tkanja i restauracijom keramike. Predstavljanje rezultata projekta održano je na Kaptolu tijekom manifestacije „Halštatski dani“.
 
Kulturna ruta Vijeća Europe STAZA ŽELJEZNOG DOBA PODUNAVLJA (Iron Age Danube Route - IADR) bavi se jednim izuzetno krhkim, no vrlo atraktivnim i impozantnim pretpovijesnim arheološkim fenomenom, krajolicima željeznog doba. Karakterizirani monumentalnim strukturama, kao što su groblja pod tumulima, ravna groblja, visinska utvrđena naselja te oppide, kao i elementima koji ukazuju na složenu organizaciju prostora, krajolici željeznog doba pripadaju razdoblju između 9. i kraja 1. stoljeća pr. Kr. Usto, željezno doba je razdoblje obilježeno izvanrednim korpusom pokretne baštine, kao i nematerijalne baštine, koja se čuva u brojnim muzejima podunavske regije, uključujući najvažnije regionalne i nacionalne institucije.

Arheološki muzej u Zagrebu jedan od osnivača neprofitne, stručne, znanstvene i kulturne Udruge Staza željeznog doba Podunavlja koja djeluje na području Republike Hrvatske, Republike Austrije, Mađarske i Republike Slovenije i ostalih država Podunavlja.

Rad Udruge Staza željeznog doba Podunavlja moguće je pratiti na društvenim mrežama i mrežnoj stranici:
 
www.facebook.com/Iron-Age-Danube-Route-115262343567900/
www.instagram.com/ironagedanuberoute/
www.ironagedanuberoute.com
 
Suosnivači Udruge Staza željeznog doba Podunavlja: Arheološki muzej u Zagrebu, Hrvatska, Archaeolingua Alapítvány, Mađarska, Centar za prapovijesna istraživanja, Hrvatska, Općina Kaptol, Hrvatska, Narodni muzej Slovenije, Slovenija, Filozofski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatska, Universalmuseum Joanneum, Austrija, Magyar Nemzeti Múzeum, Mađarska, Zavod za varstvo kulturne dedinščine Slovenije, Slovenija, JU „Park prirode Papuk“, Hrvatska i Dolenjski muzej, Slovenija.

Izvor: Arheološki muzej u Zagrebu