Preskočite na glavni sadržaj

Kustoska škola Split: Mali organon za filmsko kustostvo

U ponedjeljak, 27. siječnja, od 10 do 18 sati, u Beton kinu Doma mladih u Splitu, održava se četvrta Kustoska škola, program izvaninstitucionalnog obrazovanja otvoren za sve zainteresirane, koji udruga Mavena organizira u suradnji s Filmskim mutacijama: festivalom nevidljivog filma. Program je besplatan, a prijave traju do petka, 24. siječnja!
vrijeme: 27.01.2020. 10 - 18 h
mjesto: Split; Beton kino, Dom mladih Split, Ulica slobode 28
url: http://mavena.hr/hr/
Prije deset godina, programsko izdanje Filmskih mutacija: festivala nevidljivog filma bilo je naslovljeno Politike filmskog kustostva, a u sklopu istoimenog simpozija istaknula se potreba za redefiniranjem tog pojma u digitalnom dobu i utopijskoj ulozi muzeja u odnosu na tržište slika. Naše polazište bile su dvije knjige: Cinema 16, u kojoj je Scott MacDonald dokumentirao subverzivnu estetiku rizika Amosa Vogela  (za “veće znanje i dublje razumijevanje svijeta”) i knjige  Filmsko kustostvo, arhivi, muzeji i digitalno tržište (2008.) u kojoj su Alexander Horwath, Paolo Cherchi Usai, David Francis i Michael Loebenstein definirali vlastito kustosko iskustvo kao: “Umjetnost tumačenja estetike, povijesti i tehnologije filma pomoću selektivnog sakupljanja, očuvanja i dokumentacije filmova te njihovog izlaganja na arhivskim prezentacijama”. Zajedno s polaznicima radionice propitujemo kako uopće govoriti o praksi filmskog kustostva u našoj društvenoj stvarnosti i što bismo trebali činiti.

 

Cjelodnevnu radionicu filmskog kustostva brehtijanskog naslova Mali organon za filmsko kustostvo (prema Brechtovom Malom organonu za teatar) vodi četvero filmologa i filmskih kustosa / kustosica različitih teorijskih i praktičnih iskustava. Njihove kustoske politike povezuje osjetljivost ili ljekovita briga, koja je u korijenu kustoske riječi, za različite oblike manjinskog filma koji izmiče dominatnim prikazivačkim i umjetničkim kanonima.

 

Kroz četiri kratka filmska programa i izlaganja njihovih kustosa te razgovore s polaznicima radionice o filmovima, predstavit ćemo četiri osobne politike estetike, a zajedničkim programom kurirati mali organon, početnu alatku za diskurs of filmskom kustostvu koja bi trebao zahvatiti više od pojedinačne autorske politke kustostva.

 

Izmještamo dva pitanja:

 

Što je to filmsko kustostvo? prema odrednicama filmske ontologije Gustava Deutscha u njegovom radu FILM JE. Naši odgovori FILMSKO KUSTOSTVO JE. fokusirat će se na politku nužnosti i urgentnosti u kustoskom radu.

 

i

 

Gdje je filmsko kustostvo? prema praksama stvaranja filmskih programa za specifične prostore ili različite dispozitive.

 

Struktura škole:

27. siječnja 2020., Beton kino, Dom mladih Split, Ulica slobode 28

 

10 – 10:30 h

Natasha Kadin

Uvod u kustosku školu

 

10:30 – 13:30

Tanja Vrvilo: Mali organon za filmsko kustostvo

Kratka inicijacija u politike estetike Jean-Luca Godarda i Pedra Coste

 

Jonathan Rosenbaum: Pravilnost i nepravilnost

Osobne napomene o kustostvu uz dva kratka filma Abbasa Kiarostamija

 

Radionički razgovor – prvi dio

 

13 :30 – 15 h Pauza

 

15 – 18 h

Sunčica Fradelić: Politike i prakse amatera

 

Kumjana Novakova: Radikalne slike – radikalno kustostvo

 

Radionički razgovor – drugi dio

 

Program Kustoske škole otvoren je i besplatan za sve zainteresirane, a ukoliko želite sudjelovati, prijaviti se trebate na mail mavena@mavena.hr zaključno do petka, 24. siječnja 2020. Osim Certifikata o sudjelovanju, polaznici će dobiti Reader, koji će ih, nakon Kustoske škole, usmjeriti u daljnju analizu filmskog kustostva. 

 

Kustoska škola realizira se u partnerstvu s trinaestim izdanjem Filmskih mutacija: festivala nevidljivog filma, koje se pod naslovom KINOSRAZ! FILM + MOĆ odvija od 23. do 26. siječnja u Zagrebu, 27. siječnja u Splitu, te s glavnim programom u Art-kinu u Rijeci od 6. do 9. velječe 2020., kao filmsko otvaranje opsežnog programskog pravca DOBA MOĆI u sklopu Rijeke 2020 - Europske prijestolnice kulture.

 

Kustoska škola financirana je od strane Ministarstva kulture RH kao javna potreba u kulturi, a program je dio projekta "Gradimo Dom zajedno", kojeg je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Udrugu Mavena – 36 njezinih čuda podržava Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Zaklada Kultura nova.