Preskočite na glavni sadržaj

Militarizam u fokusu ovogodišnjeg Okolišnog filmskog festivala

Zagrebačko kino Kinoteka bit će domaćin 12. izdanja Okolišnog filmski festival (OFF), koji se uz besplatan ulaz održava od 24. do 26. travnja u organizaciji Zelene akcije, ove godine s ciljem 'razotkrivanja kako kapitalistički sustav svoje nasilno lice pokazuje kroz militarizam'. 
vrijeme: 24.04.2025. - 26.04.2025.
mjesto: Zagreb
url: https://okolisnifestival.zelena-akcija.hr/

Kako se napominje u najavi organizatora, filmski i popratni programi Festivala više od desetljeća produbljuju naše razumijevanje različitih okolišnih i društvenih kriza.
 
Sada im je želja razotkriti kojim se konkretno “oružjima” odnosno alatima militarizam služi kako bi određeni moćnici i korporacije zadržali kontrolu nad ljudima i prirodnim resursima, dok se oni bogate. "U ta oružja spadaju vojne okupacije, militarizacija granica i policije, fašizam, imperijalizam, neokolonijalizam, fosilna goriva i minerali", dodaje se.
 
Prikazat će se osam filmova, a priredit će se glazbeno otvorenje s Diyalom, industrial hip-hop umjetnicom palestinskih korijena, u pratnji DJ-a LucyLyu.
 
Program otvara premijera dokumentarnog filma “Gdje masline plaču” koji nudi pogled na borbu i otpornost palestinskog naroda pod izraelskom okupacijom te istražuje teme gubitka, traume i potrage za pravdom nakon kojeg slijedi razgovor.
 
Dokumentarni film “Sudane, sjećaj nas se” donosi zapis revolucije i svrgavanja Omara al-Bashira 2019. godine, ali i građanskog rata koji je uslijedio, a ono što filmu daje posebnost i snagu jest prikaz mladih ljudi koji koriste umjetnost i poeziju kao sredstva otpora.
 
U samu srž uzroka ratovanja ulazi dokumentarac “Krv i nafta” u kojem pisac bestselera i dopisnik časopisa Nation, Michael T. Klare, "prokazuje prave motive američkih vojnih angažmana na Bliskom istoku i imperijalnih težnji - naftu".
 
Osim fosilnih goriva, današnji sukobi vode se i za rijetke minerale o čemu govori dokumentarni film “Ovo je Kongo”, a koji daje uvid u najdulji sukob na svijetu i one koji u njemu preživljavaju.
 
Film nudi kongoanski pogled na situaciju i otkriva podmuklo nasljeđe kolonijalizma, eksploatacije resursa i genocidnih ratova koji su stvorili beskrajni ciklus nasilja, ističe se.  
 
Militarizacija policije tema je pak dokumentarnog filma Craiga Atkinsona pod nazivom “Nemoj se opirati”. Njegov film istražuje rastuću militarizaciju američke policije, posebno u suzbijanju prosvjeda.
 
Igrani film “Europa”, u režiji Haidera Rashida, prati priču mladog Iračanina Kamala koji se pokušava dokopati “tvrđave Europe” te kroz njegovu borbu za preživljavanje istražuje teme migracije, nade, gubitka i traženja slobode.
 
Tu je i dokumentarac “Odvažan mir: Put Kostarike prema demilitarizaciji” koji se bavi poviješću Kostarike koja je 1949. godine donijela odluku o ukidanju vojske, kao jedina na svijetu.
 
Festival će zatvoriti premijera dokumentarca “Yintah” koji tematizira militarizirano nasilje policije u ime izgradnje plinovoda u Kanadi, a kojem se suprotstavljaju hrabri pripadnici domorodačkih naroda koji štite zemlju svojih predaka od kanadske vlade i nekoliko najvećih svjetskih kompanija za fosilna goriva. (Hina)