Od 13. do 14. rujna, u organizaciji Jelsa Art Bijenala te u suradnji s Anatomijom Otoka, Institutom za etnologiju i folkloristiku i Prirodoslovno-matematičkim fakultetom, u Jelsi će se održati niz edukativnih, istraživačkih i umjetničkih aktivnosti za učenike Srednje škole Jelsa, sudionike projekta i širu javnost. Aktivnosti se odvijaju u okviru EU projekta Co-Vision u kojem sudjeluju partneri iz jedanaest zemalja EU.
vrijeme: 13.09.2024. - 14.09.2024.
mjesto: Jelsa
>Petak, 13.9.2024. od
14:00h
Srednja škola Jelsa
Radionica:
Dijatomeje - alge kremenjašice
Što su dijatomeje?
Kako izgledaju?
Gdje žive?
Koji je njihov značaj?
Uz pomoć mikroskopa učenici će dobiti priliku zaviriti u nevidljivi svijet algi kremenjašica, naučiti više o njihovom značaju, te sami na kreativan način uspostaviti vezu s okolinom. Radionicu će voditi portugalska umjetnica, znanstvenica i istraživačica Francisca Rocha Gonçalves i multimedijalni umjetnik koji djeluje na sjecištu instalacije, videa i performansa Ivan Marušić Klif.
Predavanje:
Fitoplankton i valovi vezani uz otok
Što je fitoplankton?
Što je primarna produkcija?
Koji je njihov značaj u ekosistemu?
Kako Lastovo postaje bitan čimbenik za okoliš?
U predavanju prof. Zrinke Ljubešić učenici se naučiti i saznati više o značaju fitoplanktona u procesu primarne produkcije, te njegovoj važnosti za krhke ekosustave u svijetu i Jadranu. Njezino istraživanje skreće pažnju na neobičan fenomen valova vezanih uz otok i njegov doprinos ravnoteži ekosustava.
Razgovor:
Kako djeca i mladi mogu doprinijeti usporavanju klimatskih promjena?
Učenici će se uključiti u razgovor o tome na koji način djeca i mladi mogu doprinijeti usporavanju klimatskih promjena, te kako mogu utjecati na održavanje i zaštitu okoliša i svijeta koji ih okružuje. Razgovor će se voditi u suradnji sa umjetnicima i istraživačima Instituta za etnologiju i folkloristiku, Anatomije otoka, prof. Zrinkom Ljubešić, Franciscom Rochom Gonçalves i Ivanom Marušićem Klifom.
>Subota 14.09. od
20:00h
Galerija Monade
Glazbeni performans:
Francisca Rocha Gonçalves
Video:
Josipa Slaviček
CO-VISION - Mapiranje prirodne baštine projekt je suradnje koji, kroz strategiju sudjelovanja u kulturi, ima za cilj kreaciju i koprodukciju kulturnih sadržaja i umjetničkog digitalnog arhiva EU-a. Projekt želi mapirati trenutno zdravstveno stanje naše europske prirodne baštine s ciljem poticanja duboke svijesti o klimatskoj krizi, poticanja održivog ponašanja i osiguravanja da se dio ugrožene prirodne baštine sačuva za buduće generacije.