Festival Miroslav Krleža nastavlja se u petak, 6. srpnja, premijerom predstave umjetničkog kolektiva Montažstroj 'Krleža, ili što su nama zastave i što smo mi zastavama, da tako za njima plačemo' redatelja Zlatka Pakovića, najavljenom kao pokušaj uskrsnuća velikoga pisca inspiriran njegovim radikalno kritičkim duhom.
vrijeme: 06.07.2018.
mjesto: Zagreb
Predstava je nastala kao dio Festivala Miroslava Krleže i u koprodukciji Umjetničke organizacije Teatar poezije, a izvodi se u Leksikografskom zavodu Miroslav Krleža.
Kako se ističe u najavi, "Krleža, ili što su nama zastave i što smo mi zastavama, da tako za njima plačemo" predstava je inspirirana radikalno kritičkim duhom Miroslava Krleže.
"Ovo nije predstava o građanski dresiranom, lijepo odgojenom Miroslavu Krleži, kakvog su uparadili vodeći intelektualci građanske provenijencije. Ovo je predstava o sustavnom dokidanju društva brisanjem bitnih riječi iz hrvatskog i drugih europskih jezika: socijalizam, samouprava, radnik, radničko vijeće, kapitalist, vlasnik sredstava za proizvodnje, rob, utopija, dijalektika…", stoji u najavi.
U njoj će se govoriti o zastavama kao takvima – bez metafore, postavljajući pitanja poput: Što smo usprkos zastavama, što kada pokušamo živjeti svjetski i otvoreni duh koji nas spaja s drugim ljudima zasigurno više od ikoje zastave ili himne?
Predstava će Krležu uskrsnuti, "jer kazalište je jedina institucija čovječanstva u kojoj je uskrsnuće moguće", ali to će biti "onaj izbrisani Krleža, Krleža proleter i proleterski pisac, ateist, komunist", koji je sve vrijeme svoga dugog vijeka u Zagrebu proživio pod brojnim imperijalnim, nacionalnim i ideologijskim zastavama.
Živio je tako u nekoliko država na istome prostoru, pod nekoliko zastava u istome narodu, s različitim himnama tih istih ljudi s kojima je dijelio dobro i zlo. A živio je svoj život po logici perspektive za doba kad zastava neće biti, jer one neće biti potrebne.
Predstavu izvode Vilim Matula u ulozi Miroslava Krleže, sopran Ana Jembrek u ulozi Bele Krleže, dramaturg na sceni Zlatko Paković i majstor svjetlosti Konrad Mulvaj.
"Kolektiv Montažstroj, koji baštini revolucionarnu poetiku ranosovjetske umjetničke avangarde, nakon brojnih specifičnih lokacija u gradu Zagrebu poput korporativnih tornjeva, ruševne tvornice Badel, nedovršene Sveučilišne bolnice, Oltara domovine na Medvedgradu, Hrvatske gospodarske komore i zagrebačkih ulica danju i noću, donosi političko kazalište u Leksikografski zavod Miroslav Krleža, koji je bio Krležin životni projekt", poručuju iz Montažstroja.
Sedmi Festival Miroslav Krleža održava se od 1. do 7. srpnja, a posvećen je 125. obljetnici rođenja toga književnika. (Hina)