Raspisan je javni poziv za predlaganje privremene umjetničke intervencije u prostoru zgrade Pučkog otvorenog učilišta Zagreb, nekadašnjeg Radničkog sveučilišta smještenog na adresi Ulica grada Vukovara 68. Umjetnice i umjetnici do 1. rujna mogu poslati prijedloge za privremenu umjetničku intervenciju u kojoj će se referirati na sadržaje i vrijednosti same zgrade, paradigmatskog ostvarenja modernističke arhitekture u Hrvatskoj.
vrijeme: 01.08.2024. - 01.09.2024.
Izgrađena prema projektu renomiranih arhitekata
Radovana Nikšića i
Ninoslava Kučana, uz interijer i opremu koju je projektirao pionir industrijskog dizajna
Bernardo Bernardi, zgrada otvorena 1961. godine danas je zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske. Natječaj je namijenjen umjetnicama i umjetnicima koji se pozivaju da do 1. rujna pošalju prijedloge za intervenciju kojom će se referirati na neprocjenjivu vrijednost same zgrade, jednog od antologijskih primjera arhitektonskog modernizma u Hrvatskoj, kao i njezina sadržaja koji je kontinuirano ostao vezan uz koncept cjeloživotnog i široko dostupnog obrazovanja.
Dakle, natječaj potiče produkciju koja se referira na kulturu sjećanja, specifično vezanu uz zgradu i sadržaj
Radničkog sveučilišta, a umjetnice i umjetnici mogu u svojim prijedlozima implementirati različite medije suvremene umjetničke produkcije. Radovi također mogu biti izvedbenog karaktera, a mogu i planirati iteracije ili pak interakciju s publikom. Naglasak je na aktivaciji prostora i njegovih korisnika, a intervencija će biti realizirana privremeno, u zadanim uvjetima.
Izgrađena na simbolički potentnoj lokaciji u blizini zgrade Gradskog poglavarstva, Palače pravde, Koncertne dvorane Vatroslava Lisinskog i nekolicine fakulteta, ikonička zgrada POUZ-a predstavlja vrhunac moderne arhitekture polovice 20. stoljeća koja je skladom interijera i mobilijara originalni primjer total dizajna. Kako
ističu povjesničarka umjetnosti dr. sc. Jasna Galjer i etnologinja dr. sc. Sanja Lončar, dosegnuta razina sinteze između prostornog koncepta, funkcije zgrade i društvene uloge koju je Radničko sveučilište imalo nije postignuta ni na jednom tada realiziranom primjeru građevine tog tipa u lokalnom kontekstu. Nekadašnja pulsirajuća točka gradskog kulturnog života s brojnim sadržajima poput izložbi, revija, kinoprojekcija i promocija, danas je i dalje centar za obrazovanje i usavršavanje odraslih, prekvalifikacije te razne hobističke i stručne programe s prepoznatom dugogodišnjom tradicijom. U zgradi se redovito održava i izložbeni program u dvjema galerijama:
Galerija CEKAO posvećena je suvremenoj vizualnoj umjetnosti, a
Galerija Bernardo Bernardi fokusirana je na predstavljanje aktualnih projekata iz sfere dizajna. Osim toga, ustanova već gotovo sedam desetljeća objavljuje i ilustrirani časopis za umjetnost i kulturu
15 dana.
Rok za slanje prijedloga je 1. rujna (do 23.59), a sve informacije o postupku prijave dostupne su na sljedećoj
poveznici. Pristigle prijave razmatrat će tročlani žiri čije su članice dr. sc. Sandra Križić Roban, znanstvena savjetnica u Institutu za povijest umjetnosti, umjetnica Sonja Pregrad i nezavisna kustosica Sonja Švec Španjol. Autorici ili autoru čiji rad bude odabran za realizaciju bit će isplaćen iznos u visini od 2.500 eura, što uključuje i troškove produkcije. Realizacija rada planirana je za jesen ove godine.
U sklopu Radničkog dosad su realizirane dvije intervencije:
Drugarice, ne mogu ja uvredu progutat! Anje Janjatović-Zorica (2019.) zvučna je,
site-specific instalacija u kojoj su osobna, individualna sjećanja prepletena s kolektivnom memorijom i kulturno-društvenim nasljeđem, dok se Marko Tadić u radu pod naslovom
Imagine a Pattern (2020.) uz svoj prepoznatljivi autorski izričaj pozabavio utopijskim karakterom modernizma i tada novim vizijama budućnosti.
Realizacija programa Radničko Centra za kulturu Pučkog otvorenog učilišta u Zagrebu omogućena je sredstvima Grada Zagreb - Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo.
Informacije o javnom pozivu i postupku prijave dostupne su na poveznici.