Preskočite na glavni sadržaj

Otvorena obnovljena historicistička zgrada u Kranjčevićevoj ulici u Sisku

Otvorena je još jedna zgrada javne namjene, cjelovito obnovljena nakon razornih potresa 2020. godine, jedna od reprezentativnih historicističkih jednokatnica u nizu u ulici Silvija Strahimira Kranjčevića, koja se nalazi unutar zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Siska.
vrijeme: 02.04.2025. -
mjesto: Sisak
url: https://min-kulture.gov.hr/



Riječ je o nekadašnjoj kući obitelji Mučnjak građenoj krajem 19. stoljeća, u kojoj se početkom 20. stoljeća nalazio poslovni prostor „Štedne i predujamne zadruge za grad i kotar Sisak“, a od danas će u njoj djelovati Područna konzervatorska služba Sisak Ministarstva kulture i medija, Županijska komora Sisak Hrvatske gospodarske komore te Zavod za prostorno planiranje Sisačko-moslavačke županije.

Za obnovu koja je provedena u suradnji Ministarstva kulture i medija, Sisačko-moslavačke županije i Hrvatske gospodarske komore, uložena su sredstva Fonda solidarnosti Europske unije, a najvećim dijelom iz državnog proračuna i Nacionalnog programa oporavka i otpornosti u ukupnom iznosu od tri i pol milijuna eura.

Zahvalivši svima koji su dali svoj doprinos obnovi, a posebno djelatnicama  Područne konzervatorske službe u Sisku na čelu s voditeljicom dr. sc. Ivanom Miletić Čakširan koje su preuzele najtežu i najzahtjevniju ulogu te od prvog dana neumorno radile, ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek je izrazila veliko zadovoljstvo išto će upravo u toj zgradi konzervatorice dobiti svoje urede i odgovarajuće uvjete za rad.

„Uz veliku pomoć kolega iz Zagreba, naših šest konzervatorica u Sisku iznijele su obnovu svega što se obnavljalo i obnavlja se u Sisačko-moslavačkoj županiji“, istaknula je ministrica te dodala kako će se model obnove nakon potresa koji je pokazao iznimnu stručnost pristupa, ali i brzinu provedbe primijeniti i u drugim dijelovima Hrvatske, a već se prezentira na međunarodnim skupovima. Podsjetila je kako su se brzo obnavljale i najsloženije zgrade kulturne baštine te istaknula kako je to isključivo zasluga velikog angažmana hrvatske konzervatorske službe koja je pomagala investitorima i projektantima i savjetovala izvođače. „Osim stručnog segmenta koji se kroz multidisciplinarni pristup primijenio na gotovo svakoj zgradi, tijekom obnove spašene su i očuvane, ali i pronađene pa nekad i ponovno afirmirane i reprezentirane brojne izvorne vrijednosti kulturnih dobara koje su tijekom prethodnih obnova ili zbog neodržavanja zgrada bile zanemarene“, istaknula je ministrica te dodala kako se primjeri takvih slučajeva vide i u Petrinji, Sisku, Glini, tako da neke zgrade koje nisu izgledale reprezentativno, nakon obnove su prezentirane u svojoj punoj, kulturno-povijesnoj vrijednosti. Naglasila je i kako je za ubrzanje cijelog procesa zaslužno Ministarstvo kulture i medija koje je preuzelo kompletan proces obnove od prijava na Fond solidarnosti do kontrole ZNS-ova." (...) nastavak teksta

Galerija fotografija