Preskočite na glavni sadržaj

Otvoreno 46. izdanje najvećeg hrvatskog sajma knjiga Interliber 2024.

Interliber - najveći hrvatski sajam knjige i platforma za promociju knjiga, pisaca, čitanja, znanosti i znanja, ove će godine u paviljonima Zagrebačkog velesajma predstaviti više od 300 izlagača iz 14 zemalja. Uz bogatu ponudu novih izdanja s najrazličitijih područja, posjetitelje očekuju i stručni skupovi, tribine i okrugli stolovi, dodjele nagrada, predavanja i glazbeni nastupi, a Ministarstvo kulture i medija je pripremilo i poseban program u okviru nacionalne kampanje poticanja čitanja djeci od najranije dobi Rođeni za čitanje.
vrijeme: 12.11.2024. -
mjesto: Zagreb
url: https://min-kulture.gov.hr/

Galerija fotografija>>>

Obraćajući se na otvorenju 46. izdanja međunarodnog sajma knjiga, izaslanica predsjednika Vlade Andreja Plenkovića ministrica kulture i medija dr. sc. Nina Obuljen Koržinek ponajprije je podsjetila na početak svog prvog mandata kao ministrice, kada je zajedno sa Zajednicom nakladnika i knjižara surađivala na rješavanju velike krize, propasti najvećeg knjižarskog lanca u Hrvatskoj. Izrazila je zadovoljstvo što se nastavkom suradnje s nakladnicima i knjižarima te velikim potporama Ministarstva kulture i medija, danas vide velika postignuća i brojna unaprjeđenja, a na Inteliberu u velikom odazivu i ponudi nakladnika i kupaca.
 
Istaknula je kako Ministarstvo već tradicionalno ulaže kako financijska sredstva od gotovo 7 milijuna eura, tako i veliki trud u zaštitu svih profesija vezanih uz književno-umjetničko stvaralaštvo. Govoreći o dostupnosti vrijednih djela što široj čitateljskoj publici u knjižnicama, podsjetila je na novi model otkupa knjiga kroz koji se izdvaja gotovo 2,3 milijuna eura kojima narodne knjižnice nabavljaju više od 100.000 primjeraka 1.100 odabranih naslova.
 
Ministrica je istaknula kako je podrška sustavu sektoru knjige među najsloženijima u području kulture, no kako se u Ministarstvu trudimo prepoznati potrebe svakog segmenta sektora i ulagati u svaki od njih. „Sljedeće godine povećat ćemo proračun što se tiče knjige i nakladništva za 24 %“, najavila je ministrica i posebno istaknula važnost ulaganja u književno stvaralaštvo, kao i potpore prijevodima te unaprjeđenje sustava zaštite autorskih prava.
 
Podsjetila je i na tradicionalne potpore izdavanju knjiga za što se izdvaja otprilike 2 milijuna eura godišnje te zahvalila nakladnicima i knjižničarima s kojima smo zajednički pokrenuli novi model otkupa, koji premda u pilot-fazi već pokazuje dobre rezultate, a nastavit će se unaprjeđivati.
 
Izrazila je zadovoljstvo uspješnim rezultatima književnih sajmova, Interlibera te podsjetila kako su potporom Ministarstva kulture i medija pokrenuti novi sajmovi Mediteranski festival knjige u Splitu i Panonskog Festivala u Osijeku, koji dokazuju veliki interes za knjigu i čitanje diljem Hrvatske. Najavivši skorašnje gostovanje hrvatskih književnika i nakladnika na središnjem sajmu knjiga u Ljubljani, ministrica je podsjetila i na velika ulaganja u književne festivale i programe u knjižarama. Ministrica je upozorila da se ove godine pokrenuo poseban program financiranja gostovanja uglednih autora koji su izdali knjige u prethodnoj godini, čime se želi dodatno doprinijeti da hrvatski književnici budu prisutni u svim dijelovima Hrvatske.
 
Podsjetivši na dramatične rezultate o tisućama djece koja su ove godine dobila odgodu upisa u prvi razred osnovne škole, ministrica je posebno istaknula važnost provedbe strategije poticanja čitanja te pozvala roditelje i skrbnike da dovedu svoje najmlađe na Interliber na štand Rođeni za čitanje. „Putem našeg program Rođeni za čitanje već na prvom pedijatrijskom pregledu roditeljima se ukazuje na važnost čitanja i daruje djetetu slikovnica, poručila je ministrica ističući kako svi zajedno moramo ulagati u obrazovanje i poticanje čitanja i ukazivati na važnost čitanja od rođenja.
 
Ministrica je spomenula i velika ulaganja u infrastrukturu knjižnica, podsjetivši kako su od 2016. godine otvorene 23 nove knjižnice, a kako je u ovom trenutku 10 knjižnica u procesu energetske obnove za što je Ministarstvo osiguralo oko 10 milijuna eura putem NPOO-a. „Uložili smo velika sredstva u bibliobuse, drago mi je da smo nakon toliko godina zanemarivanja u posljednje tri godine nabavili 14 novih bibliobusa i najavljujemo još jedan natječaj iz Fonda čitanjem do uključivog društva“, istaknula je ministrica govoreći o ostvarenju ciljeva dostupnosti knjige u svim dijelovima Hrvatske. Najavila je i osnivanje centra za knjigu, donošenje zakona o knjizi, te nastavak pronalaženja novih načina, prema najboljim praksama europskih zemalja, za davanje još veće podrške poticanju čitanja, kao i razvoju knjižničarstva, nakladništva, knjižarstva i svih ostalih područja u tzv. „lancu knjige“.
 
>>> Program Rođeni za čitanje na Interliberu donosi niz zanimljivih i edukativnih aktivnosti za djecu i roditelje