Iz HDLU-a napominju da je dvorac kroz stoljeća korištenja dotrajao te je dodatno oštećen u zagrebačkom i sisačko-petrinjskom potresu 2020. godine.
Budući da projekt konstruktivne obnove ne podrazumijeva unutarnju obnovu i opremu kao ni izgradnju požarom srušenog krila, za što se procjenjuje potreba za dodatnih 9 milijuna eura, iz HDLU ističu da će ta sredstva nastojati osigurati kroz sredstva EU i NPOO.
Tijekom obnove i u svrhu prikupljanja pomoći svih zainteresiranih kojom bi se olakšala provedba složene obnove, HDLU planira niz aktivnosti za aktivaciju donacija i potpora, poput pripreme relevantnih natječaja, organizacije donacijskih događaja i drugih aktivnosti.
Cilj tih aktivnosti je javnost upoznati s vizijom Dvorca umjetnika Oršić - Jakovlje koji će predstavljati međunarodno prepoznatljivu platformu za rast, razvoj i istraživanje umjetničkog stvaralaštva.
Početak crowdfunding kampanje 5. veljače
Iz HDLU-a navode da će Dvorac umjetnika, kako je zamišljeno projektom cjelovite obnove, sadržavati umjetničke ateljee, galeriju, prezentacijski multimedijski postav posvećen umjetničkoj grupi Biafra (koja je tamo aktivno stvarala i djelovala godinama), multimedijsku višenamjensku dvoranu, rezidencijalne prostore, depo za pohranu umjetničkih djela i druge sadržaje.
Kako bi se za to omogućila sredstva, planirana je crowdfunding kampanja "ZaJedno za Dvorac umjetnosti!", a prva u nizu aktivnosti bit će donacijska akcija kojom svi zainteresirani mogu postati vlasnici nekih od predmeta iz Dvorca umjetnika.
Kampanja počinje u nedjelju, 5. veljače, u Dvorcu umjetnika Oršić - Jakovlje.
Zaštićeno kulturno dobro
Dvorac umjetnika Oršić - Jakovlje i Park skulptura u mjestu Jakovlje, već su pola stoljeća mjesto stvaranja i događaja koje pokreću kreativnost, maštovitost i nekonvencionalne stvaralačke ideje, podsjećaju iz HDLU-a.
Boravak i djelovanje umjetnika su od 1972. godine, kada vlasnici Dvorca postaju HDLU i ULUPUH (Udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti Hrvatske), vidljivi na svakom koraku, pa tako i izvan Dvorca.
U njegov povijesni perivoj uklopljen je jedan od najznačajnijih parkova suvremene skulpture u Hrvatskoj u kojem se nalaze 64 skulpture hrvatskih i međunarodnih suvremenih kiparica i kipara poput Milene Lah, Ivana Kožarića, Stjepana Gračana, Branka Ružića i mnogih drugih.
Park skulptura počeo se formirati 1993. godine na inicijativu Ratka Petrića, a 2022. konačno je proglašen trajno zaštićenim kulturnim dobrom te mu je i na taj način potvrđen i priznat status od nacionalnog značaja.
Izvor: Hina
Detaljnije