Preskočite na glavni sadržaj

Predstavljanje knjige Dawora Preisa 'Nine Views 20+'

U povodu obilježavanja tri desetljeća postava skulpture Ivana Kožarića „Prizemljeno sunce" u Bogovićevoj ulici u Zagrebu i dva desetljeća postava instalacije „Nine Views" Dawora Preisa, Nacionalni muzej moderne umjetnosti objavio je knjigu pod nazivom Nine Views 20+, koju će u suradnji s Kulturno Informativnim centrom predstaviti 18. rujna u 19 sati u Kinu KIC u Zagrebu.
vrijeme: 18.09.2024. -
mjesto: Zagreb
url: https://nmmu.hr/

Uz Branka Franceschija, ravnatelja Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, o projektu će tom prigodom govoriti muzejski savjetnik NMMU Željko Marciuš te povjesničari umjetnosti Vanja Babić i Saša Pavković, koji projekt prate od njegovog postava.

Dawor Preis iskoristio je poziciju kultne Kožarićeve skulpture u Bogovićevoj ulici da u Zagrebu rekreira cijeli Sunčev sustav u adekvatno umanjenom mjerilu i udaljenosti planeta. Za razliku od vandalizma šaranja koji od samog postavljanja degradira Kožarićevu skulpturu Preis se na nju referirao na inventivan, neinvazivan i trajan način. U organizaciji Galerije Josip Račić - Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti umjetnik je izveo urbanu intervenciju kojom je diljem grada rasporedio devet planeta Sunčeva sustava. Tada je na fasadu Galerije Josip Račić postavljen Suncu najbliži planet Merkur.
Pozicije ostalih planeta tada nisu bile medijski oglašene, već je Zagrepčanima bilo prepušteno da ih sami otkrivaju i tako postupno osvještavaju cjelokupni projekt. Izvorno projekt je bio popraćen katalogom s devet tekstova stručnjaka za suvremenu umjetnost - Vanje Babića, Željka Marciuša, Borivoja Popovčaka, Olge Majcen, Leile Topić, Ive Körbler, Martine Matić, Saše Pavkovića, Ivice Dleska; koji su objavljeni i u sadašnjoj publikaciji. U međuvremenu projekt je zahvaljujući mrežnim stranicama koje je strukturirao i dizajnirao Dawor Preis postao globalna senzacija, razvio je intenzivan online forum te je spontano postao jedna od zagrebačkih turističkih atrakcija.

Uz fotografsku i arhivsku dokumentaciju projekta i njegove online inačice, knjiga donosi i novo teorijsko viđenje projekta kao i njegove implikacije na širu kulturno-civilizacijsku razinu središnje zagrebačke pješačke zone i odnosa društva prema javnim spomenicima. Nove tekstove potpisuju Branko Franceschi, ravnatelj Nacionalnog muzeja moderne umjetnosti, koji je ujedno i urednik publikacije te povjesničari umjetnosti Željko Marciuš, muzejski savjetnik NMMU i Vanja Babić, voditelj Galerije MH.

Knjigu je grafički oblikovala Ana Zubić, a realizirana je uz potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Grada Zagreba.

Više o knjizi: https://nmmu.hr/2024/09/09/predstavljanje-knjige-nine-views-20-o-radu-multimedijalnog-umjetnika-dawora-preisa-u-izdanju-nmmu/


Ovitak knjige Dawora Preisa Nine Views20+, Grafički dizajn Ana Zubić.