U sklopu obilježavanja 50. godišnjice Hrvatskog proljeća, Klub Sinjana u Zagrebu, u suradnji s ogrankom Matice hrvatske u Sinju te Institutom za migracije i narodnosti iz Zagreba, u Klovićevim je dvorima predstavio zbornik radova 'Sinj i Hrvatsko proljeće', koji daje cjelovit uvid u ulogu sinjske krajine u važnim povijesnim zbivanjima te odjeke Hrvatskog proljeća u tom kraju.
vrijeme: 11.05.2021.
Zbornik radova, koji je okupio vrsne hrvatske povjesničare, svojim istraživačkim uvidima, dokumentima, osvrtima i intervjuima na analitičan način po prvi put sustavno osvjetljava povijesne činjenice i procese vezane uz pokušaj modernizacije Hrvatske i redefiniranje odnosa među republikama u bivšoj državi. Naime, poznato je kako su ključni akteri Hrvatskog proljeća Ante Mike Tripalo te Marko i Vladimir Veselica, Sinjani, što ovaj fenomen čini dodatno zanimljivim za znanstveno istraživanje tih događaja, koji su obilježili suvremenu hrvatsku povijest.
Predstavljanju zbornika nazočili su Miro Laco, izaslanik v.d. gradonačelnice Grada Zagreba, Marko Pavić, izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora te Zoran Milanović, predsjednik Republike Hrvatske koji se osvrnuo na događaje otprije pedeset godina istaknuvši kako je za „Hrvatski narod 1971. godina bila premosnica do realizacije konačnog cilja, hrvatske neovisnosti. To je bio hrvatski krik, pokušaj da se napravi više reda u tadašnjoj državi. Svi protagonisti iz Sinja bili su umjereni ljudi, koji nisu pozivali na nacionalnu netrpeljivost, ni mržnju, to su bili ljudi koji su pokušavali bolje, prije svega Miko Tripalo i braća Veselice, a platili su groznu cijenu. Nasreću, većina je doživjela Hrvatsku kao neovisnu državu, državu identiteta, ponosa, državu svijesti o tome gdje pripadamo.“
Predsjednik Kluba Sinjana Zagreb, Davor Varenina zahvalio se svima koji su sudjelovali u realizaciji zbornika, objavljenog povodom obljetnice 50. godina Hrvatskog proljeća, a na spomen i zahvalu svim sudionicima hrvatskog proljeća s područja Sinja i Cetinske krajine. „Važno je naglasiti da je već 1954. godine grupa studenata Sinja i Cetinske krajine osnovala studentski klub, kojoj je prvi predsjednik bio Marko Veselica, uz Franu Poljaka i Stipu Milanovića, a to je paralela koju je važno povući s 1971. godinom te svim događajima koji su slijedili.“, istaknuo je Varenina.
Zbornik su predstavili doc.dr.sc. Marina Perić Kaselj, ravnateljica Instituta za migracije i narodnosti, povjesničar prof.dr.sc. Branko Dubravica te urednik izdanja dr.sc. Jakov Žižić.
Prilikom predstavljanja zbornika prof. Perić Kaselj istaknula je kako je reformski pokret u Hrvatskoj obilježio legitimiziranje hrvatskog nacionalnog identiteta, dok je profesor Dubravica naglasio kako bi Hrvatsko proljeće trebalo preimenovati u Hrvatski pokret 1971.
Predstavljanje zbornika zaključeno je riječima glavnog urednika Jakova Žižića, koji se osvrnuo na iznimnu važnost Hrvatskog proljeća za Sinjane, a sam zbornik, istaknuo je, trebao bi imati edukativnu ulogu o ovom hrvatskom reformskom pokretu.
O zborniku:
Sadržaj zbornika koncipiran je kroz četiri cjeline. U prvom dijelu objavljena su znanstvena poglavlja povjesničara dr.sc. Josipa Mihaljevića i dr.sc. Wollfyja Krašića, posvećena kontekstu i akterima reformskog pokreta te životnim i političkim putevima Ante Mike Tripala, Marka i Vladimira Veselice, dok druge dvije cjeline donose povijesne dokumente, govore i svjedočanstva. Zbornik, između ostalog, prvi put javnosti predstavlja obavještajni izvještaj Službe državne sigurnosti (SDS), koji identificira ključne aktere i događaje Hrvatskog proljeća na području Općine Sinj. Također donosi povijesno izlaganje Frane Librenjaka na osnivačkoj skupštini Matice hrvatske u Sinju 1971., koja ove godine isto obilježava 50 godina od osnutka. Zbornik sadrži i osvrte te fragmente sjećanja Josipa Šentije i Dražena Sesardića iz tog vremena, uz intervjue, odnosno svjedočanstva, četvorice živućih sudionika zbivanja - Nevena Strukana, Ante Turudića, Velimira Borkovića i Tomislava Eljuge.