Studentska rezidencija (Residencia de estudiantes) jedan je od španjolskih izvornih kulturnih centara u Madridu. Tijekom prve polovice dvadesetog stoljeća, Rezidencija je bila prestižna kulturna ustanova koja je pomogla stvoriti i poticati intelektualnu okolinu najsjajnijih španjolskih mladih mislilaca, pisaca i umjetnika.
Danas je Studentska rezidencija jedan od najistaknutijih kulturnih centara u gradu Madridu. Ugošćuje koncerte, konferencije i izložbe. U Rezidenciji također obitava dvadesetak mladih umjetnika i znanstvenika koji održavaju povijesno nasljeđe ovog mjesta.
Projekt AVANT-GARDE (Europska avangarda kroz kulturne časopise) obuhvaća različite aktivnosti u vezi s povijesnim avangardnim pokretima u razdoblju između 1914. i 1939., kao bitan izraz kulturne obnove i kao rječiti dokaz o postojanju zajedničke europske kulture. U tu svrhu, stavit će se poseban naglasak na tadašnje časopisima radi njihove relevantnosti u širenju novih ideja i utjecaja na konfiguraciju današnjih europskih razmišljanja i stavova. Krajnji je cilj ovog projekta dovesti nove vrijednosti sadržaju europskih kulturnih organizacija koje su posvećene očuvanju naše zajedničke memorije i promovirati ih kao važne dionike kulturnih i kreativnih industrija. To će se postići tako da ih učini dostupnim većem broju publike putem čitanja izvornika koji omogućuju bolje razumijevanje današnje Europe.
Za postizanje ovih ciljeva, razvit će se platforma kako bi se ti sadržaji stavili na raspolaganje publici, a prototip već postoji (
www.edaddeplata.org/revistas_edaddeplata/index.html).
Uključivat će manifeste, članke, književne kreacije, reprodukcije likovnih djela, reportaže s događanja, premijere, akcije, skandale… Odnosit će se na protagoniste europskih avangardnih pokreta: kao što su Dalí, Lorca, Buñuel, Picasso, Marinetti, Kandinsky, Klee, Braque, Man Ray, Duchamp, Chagall, Malevič, Mondrian, Jahl, Apollinaire, Tzara, Joyce, Kafka, Breton, Aragon, Bauhaus, Le Corbusier, Eisenstein, Clair, Lang, Murnau, Ravel, Stravinski, Schönberg, među mnogih drugih pisaca, redatelja, arhitekata, slikara, skladatelja i umjetnika svih vrsta, kao i europskih mislioca i znanstvenika kao što je Einstein, Freud ili Keynesa. Oko ove baze razvijat će se razne aktivnosti, uključujući radionice, prezentacije, izložbe i druge akcije koje će težiti otkriti potencijal baštine u obrazovanje, kulturnim aktivnostima i proizvodnji novih sadržaja.
Pozivaju se na partnerstvo zemlje iz zapadne i središnje Europe: Francuska, Njemačka, Švicarska, Italija, Belgija, Nizozemska, Ujedinjena Kraljevina, Češka, Poljska, a u obzir dolaze i druge zemlje. Profil organizacija koje se mogu prijaviti su one posvećene očuvanju književne baštine i drugih umjetničkih formi dvadesetog stoljeća, multidisciplinarni kulturni centri, tehnološki partneri specijalizirani za digitalne arhive kao i ostale kulturne organizacije posvećene umjetnosti dvadesetog stoljeća.
Rok za prijavu: 1. listopada 2014. (europski projekti suradnje)
Kontakt: Manuel Angulo
angulomj@gmail.com
0034 619 836 786