Preskočite na glavni sadržaj

Program EU Kreativna Europa: poziv na partnerstvo – Slovenski školski muzej

Slovenski školski muzej traži partnere za sudjelovanje u projektu društvene odgovornosti muzeja (prevladavanje stereotipa kao put prema pravednom društvu), u sklopu Programa EU Kreativna Europa. Prijave su otvorene do 1. listopada 2014.
Slovenski školski muzej osnovan je 1898., od strane Saveza društava slovenskih učitelja, te se razvijao od povremenih izložbi i predmeta koje su predstavljala učiteljska društva na svojim redovnim godišnjim okupljanjima. Kroz sakupljanje učiteljskih pomagala i prikazivanje njihove uporabe, muzejske su aktivnosti primarno imale cilj dodatno obrazovati nastavnike, a kasnije se fokus usmjerio na skupljanje, čuvanje, izlaganje i proučavanje predmeta i druge nematerijalne kulturne baštine povezane sa školom. Nedavno je muzej proširio aktivnosti na sva područja na kojima su muzeji inače aktivni, no najpoznatiji je postao po svojim pedagoškim aktivnostima kroz školsku nastavu i radionice.

Slovenski školski muzej najstariji je specijalizirani muzej u Sloveniji. Muzej objavljuje Šolsku kroniku, jedini muzejski časopis u Sloveniji koji je specijaliziran za školsku i pedagošku povijest. Kroz razmjenu časopisa među različitim muzejima i drugim institucijama u zemlji i inozemstvu, muzej doprinosi podizanju svijesti o važnosti školske baštine za budući razvoj.

U sklopu projekta društvene odgovornosti muzeja cilj je povezati različite muzeje iz različitih europskih zemalja kako bi stvorili mrežu muzeja koji nastoje prevladati stereotipe. U suradnji s partnerskim muzejima istraživat će se stereotipi na području migracija i migranata. Uz pomoć članova ovih grupa, nastojat će se formirati muzej kao društveno mjesto koje omogućuje razumijevanje različitih načina života, pomaže prevladati stereotipe te potiče formiranje pravednijeg, demokratičnijeg i jednakopravnijeg društva.

Usprkos brojnim ograničenjima u migracijskim politikama, europska društva postaju multikulturna. Polje integracije migranata u društvo iznimno je složeno, a obuhvaća obrazovanje, zdravlje, socijalnu politiku, integraciju u tržište rada, kulturu. Susretanje članova različitih kultura postaje sve češće i neizbježno, te interkulturno razumijevanje i prihvaćanje postaju sve važnije vrijednosti i vještine. Kako bi se razumjelo migrante te izgradio odnos s njima, vrlo je značajno znati kakve slike i stereotipi o migrantima i njihovim zemljama postoje u specifičnom društvu. Čak i muzeji kao kulturne institucije koje su posvećene djelovanju za dobrobit društva mogu doprinijeti mijenjanju javnog mišljenja, stereotipa i predrasuda te stoga doprinijeti inkluzivnijem i pravednijem društvu u kojem se poštuju drugi.

Osnovni ciljevi:
- razmjena znanja i praksi među muzejima te osvještavanje dobrih praksi u kontekstu stereotipova;
- prilagodba digitalnim tehnologijama;
- privlačenje nove publike i inovativni pristupi razvoju publike;
- međunarodna suradnja (izložbe, konferencije);
- utjecanje na građane i njihovo znanje o drugim kulturama kroz transnacionalno djelovanje i aktivnosti;
- omogućavanje pristupa profesionalnom razvoju kroz međunarodno umrežavanje.

Aktivnosti uključuju:
- uspostavljanje mreže muzeja;
- organiziranje međunarodnih susreta i radionica;
- pripremu putujuće izložbe;
- pripremu popratnog obrazovnog programa;
- pripremu priručnika;
- suradnju s institucijama u vezi afričkih migranata.

Kontakt:
Maja Hakl Saje, (e: solski.muzej@guest.arnes.si)
Slovenski šolski muzej / Slovenian School Museum
Plečnikov trg 1
1000 Ljubljana
Slovenija / Slovenia
T: +386 1 251 30 24
M: +386 31 29 96 76