Rasprava 'Ulaganje u baštinu i lokalni razvoj' održava se danas, s početkom u 18 sati, u Knjižnici za mlade u Karlovcu. Predavanje koje će prethoditi raspravi održat će dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić, znanstvena suradnica u Institutu za razvoj i međunarodne odnose.
vrijeme: 21.12.2015. 18,00
mjesto: Karlovac; Knjižnica za mlade, Banjavčićeva 8
Temeljna je misija Instituta razvijanje i prenošenje teorijskih, metodoloških i stručnih znanja i vještina potrebnih za znanstvenu i stručnu interpretaciju i vrednovanje suvremenih međunarodnih odnosa, koji zahvaćaju različite ljudske djelatnosti, i povezanih razvojnih tendencija važnih za Hrvatsku. Razvojne tendencije se promatraju u lokalnom, regionalnom, europskom i globalnom kontekstu.
Institut se u svom znanstvenom i stručnom radu usredotočuje na različite oblike međupovezanosti međunarodnih odnosa i razvojnih tendencija s obzirom na političke, ekonomske i društveno-kulturne aspekte. Težište je istraživačkog rada definirano njegovom Strategijom razvoja (2011. – 2016.).
Daniela Angelina Jelinčić je rođena u Vancouveru 28. veljače 1970. Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je etnologiju i talijanski jezik s književnošću 1995. godine. Na istom fakultetu je magistrirala etnologiju pet godina kasnije s temom "Kulturna baština i turizam". Stupanj doktora humanističkih znanosti, u znanstvenom polju etnologije i antropologije, stječe na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2004. s temom disertacije "Stanje, potencijali i perspektive kulturnog turizma u Hrvatskoj: uloga sustava u planiranju i provođenju programa kulturnog turizma".
Od 1996. godine zaposlena je u Institutu za razvoj i međunarodne odnose, Zagreb gdje radi u znanstvenom zvanju znanstvene savjetnice, a u svojstvu vanjskog suradnika u znanstveno-nastavnom zvanju izvanrednog profesora predaje na Sveučilištu u Dubrovniku. Trenutno radi na Odjelu za kulturu i komunikacije Instituta za razvoj i međunarodne odnose gdje je voditeljica projekta Kulturna raznolikost, interkulturna komunikacija i digitalna kultura. Sudjeluje u radu svjetske Mreže za istraživanje i suradnju u kulturnom razvoju CULTURELINK, koja je osnovana pod pokroviteljstvom UNESCO-a i Vijeća Europe te od 1990. godine ima sjedište u Institutu za razvoj i međunarodne odnose. Član je uredništva časopisa Culturelink.
Osnovni istraživački interes odnosi se na kulturni turizam, kulturne/kreativne industrije, kulturno poduzetništvo, održivi kulturno-turistički razvoj, kulturnu baštinu u funkciji razvoja turizma, kulturne politike, ulogu države u kulturnom turizmu, ekonomiju kulture. 2003. godine postaje ekspertom Vijeća Europe za kulturni turizam i radi na projektu Evaluacije kulturne politike Cipra. Radila je na brojnim strateškim dokumentima vezanima uz područje kulture odnosno turizma za lokalne odnosno nacionalnu vlast.
Rasprava "Ulaganje u baštinu i lokalni razvoj" provodi se u sklopu projekta "Partnerstvom do dobrog upravljanja" kojeg provode Udruga za društveni razvoj KA-MATRIX, Udruga za razvoj građanske i političke kulture Karlovac Polka i Grad Karlovac, a financira se iz Europskog socijalnog fonda Europske unije i Ureda za udruge Vlade Republike Hrvatske.