Uz sudjelovanje pedesetak arheologa iz cijele Hrvatske i inozemstva, u utorak je u Sisku počeo četverodnevni znanstveni skup, čija su tema arheološka istraživanja na području Sisačko-moslavačke županije.
vrijeme: 06.10.2020.
mjesto: Sisak
Sisak, Topusko, Bojna, Osekovo, Gornji Vukojevac, Klinac grad, Gora, Moslavačka gora i Novska, samo su neke od brojnih lokacija arheoloških nalazišta na kojima su već obavljena ili su u tijeku arheološka istraživanja.
Upravo zahvaljujući bogatstvu arheoloških nalaza u Sisku i Sisačko-moslavačkoj županiji, logično je da se takav skup održi upravo u Sisku.
Na skupu će arheološki stručnjaci, uz ostalo, predstaviti analize pokretnog arheološkog materijala koji potječe s tog područja.
Predavanja su organizirana kronološki, a posebnu skupinu čine izlaganja o primjeni novih metodologija i interdisciplinarnih istraživanja u terenskim arheološkim istraživanjima.
"Već je postala praksa da godišnje skupštine Hrvatskog arheološkog društva budu popraćene znanstvenim skupom posvećenim arheološkim istraživanjima na području gdje se skup održava. Cilj je takvih skupova popularizacija arheologije i upoznavanje šire javnosti s našim radom", rekla je predsjednica Hrvatskog arheološkog društva Jacqueline Balen prilikom otvorenja skupa.
Uz Hrvatsko arheološko društvo, izvijestila je, u organizaciju su uključeni Arheološki muzej u Zagrebu, Gradski muzej Sisak i Konzervatorski odjel Ministarstva kulture u Sisku, koji nas često potiče na istraživanja.
"Drago mi je da je znanstveni skup popraćen i izložbom kolege Ivana Drnića, kustosa Arheološkog muzeja u Zagrebu, '
Segestika i Siscia - naselje s početka povijesti', koja je već bila postavljena u Zagrebu, ali je građani nisu mogli vidjeti jer se upravo uoči otvorenja dogodio katastrofalni potres", rekla je i ustvrdila kako za popularizaciju arheologije, mnogo znače i arheološki susreti i kampovi za mlade, koji se na taj način upoznaju s hrvatskom baštinom.
U sklopu skupa održat će se i dva okrugla stola - prvi će obraditi temu odnosa arheologa i konzervatora u zaštiti arheološke baštine uz primjere dobre prakse, te prijedloge za unapređenje suradnje ove dvije struke, a tema drugog okruglog stola je (zlo)upotreba detektora metala amatera radi jasnijeg definiranja stava arheološke struke prema tom, sve prisutnijem, fenomenu.
Za sudionike znanstvenog skupa, predviđen je i posjet Hrvatskoj Kostajnici. (Hina)